Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Relacje festiwalowe
Relacje festiwalowe

Wieczór magii huculskiej

Email Drukuj PDF

Tajemniczo, magicznie i niecodziennie było w  Fundacji św. Włodzimierza późnym wieczorem 16 kwietnia 2011. Na ten dzień Fundacja kobieca eFKA zaplanowała „Wieczór magii huculskiej”. Nastrój podkreślały fotografie wywieszone na ścianach, przedstawiające sceny z najbardziej magicznych momentów z życia Hucułów. Spotkanie poprowadziły Lilija Musychina, Olena Berezowska-Picciocchi oraz Alina Doboszewska, która jednocześnie tłumaczyła z ukraińskiego na język polski.Dla  gości wieczoru zostały przygotowane specjalne wywary z ziół o działaniu leczniczym: gorzki ekstrakt z dżindżiury, czyli goryczki żółtej, służącej jako afrodyzjak i lekarstwo na choroby przewodu pokarmowego. W drugiej kolejności podawano przybyłym tzw. zołotyj koriń, nalewkę z różeńca górskiego, która wedle tradycji huculskiej służy za lekarstwo na 90 chorób! Do dziś jest to jeden z najbardziej popularnych panaceów leczniczych, po które udają się Huculi specjalnie w wysokie partie Czarnohory w najbardziej magiczne dni roku (na Iwana Kupałę, z 7/8 lipca).  Palące się przez cały czas spotkania świece podkreślały tajemniczość i niesamowitość opowieści. Spotkanie dopełniła pełna magii muzyka huculska, o której funkcji opowiadał skrypar i trembitarMikołaj Iliuk. Wasyl Tymczuk – cymbalista, zaprezentował  jeden ze sposobów odpędzania uroków przez trzy krotne nałożenie rąk na głowę, następnie przyłożenie ich na ziemię. Przy tym wypowiadał specjalne  słowa. Na koniec obrzędu osoba oczyszczana musiała splunąć po trzykroć za siebie. Prezentowano też inne zabiegi magiczne które towarzyszyły w Hucułom podczas roku obrzędowego. Spotkanie umilały na żywo magiczne dźwięki instrumentów huculskich.

images/relacje/056.jpgimages/relacje/057.jpgimages/relacje/058.jpgimages/relacje/059.jpgimages/relacje/060.jpgimages/relacje/061.jpgimages/relacje/062.jpgimages/relacje/063.jpg

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2012 09:59
 

Warsztaty malowania pisanek w Krakowie

Email Drukuj PDF

Dnia 16 kwietnia 2011 roku w Fundacji św. Włodzimierza przy ul. Kanoniczej w Krakowie już po raz kolejny w ramach festiwalu huculskiego odbyły się zorganizowane przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK warsztaty malowania tradycyjnych pisanek huculskich. Warsztaty wzbudziły wielkie zainteresowanie zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Pierwszą połowę warsztatów poprowadziła hucułka z Bukowca – Kalina Lesiuk, która z przyczyn rodzinnych musiała nagle powrócić na Huculszczyzną. Druga część warsztatów poprowadziła nasza polska pisankarka – Anna Warzecha. Organizatorzy widząc zainteresowanie i wielka radość uczestników postanowili w miarę możliwości każdego roku organizować tego typu warsztaty.

images/relacje/050.jpgimages/relacje/051.jpgimages/relacje/052.jpgimages/relacje/053.jpgimages/relacje/054.jpgimages/relacje/055.jpg

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z warsztatów!!!

Poprawiony: środa, 04 maja 2011 19:06
 

Festiwal Huculski w Warszawie

Email Drukuj PDF

14 kwietnia 2011 r. odbyła się pierwsza z odsłona wydarzeń festiwalowych w Warszawie. W Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe odbyły się warsztaty malowania pisanek oraz koncert kapeli „Huculi Mikołaja Iliuka” z Werchowyny (Żabiego).

Przez dwie godziny około czterdziestu osób, dzieci i dorosłych uczyło się wykonywać tradycyjne pisanki huculskie. Warsztaty poprowadziła huculska pisankarka z Bukowca – Kalina Lesiuk. Uczestnicy nauczyli się pisać pisanki tzw. techniką batikową, która polega na nakładaniu kolejnych warstw farb od najjaśniejszych po ciemniejsze na wzory namalowane uprzednio woskiem przy pomocy tzw. pysalca (patyczka, który po namoczeniu w rozgrzanym wosku służy do robienia zdobień na pisance). W warsztatach uczestniczyła także znana artsytka-rysownik Pani Ewa Kudłacik, która w kilka chwil stworzyła niezwykłej urody rysunki - kadry i portrety z poszczególnych wydarzeń.

Po warsztatach odbył się koncert zespołu "Huculi Mikołaja Iliuka'"w którym gościnnie zagrał na sopiłce i dutce – Piotr Kłapyta. Sala była pełna, a przybyli chętnie pośpiewywali wraz z Hucułami rozpowszechnione niegdyś w przedwojennej Polsce melodie m.in. „Czerwony Pas”. Specjalnym gościem tego wydarzenia był wybitny muzykolog, etnomuzykolog polski oraz redaktor pierwszego powojennego opracowania muzyki huculskiej „Muzyka Huculszczyzny” Stanisława Mierczyńskiego – prof. dr hab. Jan Stęszewski. Trudno było opuścić progi tego miłego miejsca w którym miało okazje się spotkać tak wielu pasjonatów tego wyjątkowego zakątka Karpat i Europy. Organizatorzy jeszcze długo świętowali wspólne spotkanie w czterogwiazdkowym Hotelu Feniks, gdyż data  warszawskich wydarzeń festiwalowych zbiegła się  z rocznicą ślubu (...)

images/relacje/043.jpgimages/relacje/044.jpgimages/relacje/045.jpgimages/relacje/046.jpgimages/relacje/047.jpgimages/relacje/048.jpgimages/relacje/049.jpg

Poprawiony: wtorek, 11 października 2011 08:48
 

Wykład "Magia huculskich połonin"

Email Drukuj PDF

13 kwietnia 2011 r, po raz kolejny przy wypełnionej licznym gronem słuchaczy Sali Audiowizualnej Muzeum Narodowego w Krakowie odbył się wykład pt. „Magia huculskich połonin”, wygłoszony przez znawczynię problematyki magii i kultury ludowej Karpat, dr Urszulę Janicką-Krzywdę. Jak  zaznaczyła świat magii demonologii i wierzeń jest efektem tradycyjnego modelu świata i kosmosu. Światem tym rządzą określone prawidłowości, które narzucają rytm wierzeniom, magicznym praktykom i zabiegom.

Prelegentka skupiła się na ważnym zagadnieniu dlaczego właśnie na Huculszczyźnie mamy tak wielki udział tradycyjnego pojmowania świata w kulturze? Złożyło się na to wiele czynników; po pierwsze znaczne wymieszanie kulturowe regionu (swoisty tygiel kulturowy), po drugie fakt że region ten był przez długi okres izolowany od obcych wpływów, które w naturalny sposób zmieniają rodzimą kulturę i wreszcie okres realnego socjalizmu, który spowodował z jednej strony zatrzymanie tradycyjnego sposobu życia lecz z drugiej powstanie "podziemnego nurtu" kultury tradycyjnej, który po upadku systemu odrodził się ponownie z całym swoim bogactwem i podkładem duchowym.

W niezwykle barwny sposób zostały przedstawione elementy magii pasterskiej, ich znaczenie w kontekście całego cyklu letniego wypasu na połoninie od przygotowań do wyjścia na połoniny tzw. połoniński hid, przez czas pobytu na połoninie po rozłuczenie.

Pasterstwo szczególnie silnie rozwinęło się w tym regionie i było od wieków podstawą bytu Hucułów. Badaczka wykazała istnienie wielu analogii pasterskich praktyk magicznych pomiędzy kulturą Huculszczyzny i Karpat Zachodnich oraz Bałkanów. W rozważaniach często podkreślała wpływy na formę i charakter połonińskich zabiegów magicznych kultu słońca. Tu należy zaznaczyć, że związek ten był dotąd słabo rozpoznawany i nieśmiało akcentowany przez badaczy.

images/relacje/041.jpgimages/relacje/042.jpg

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2011 10:01
 

Warsztaty pisankarskie w Rabce

Email Drukuj PDF

Nauka tradycyjnego malowania pisanek huculskich wraz z prezentacją zwyczajów podhalańskich

18 kwietnia br. w Rabce odbyły się warsztaty malowania, tzw. pisania, tradycyjnych pisanek huculskich. Organizatorem wydarzenia było prężnie działające Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec. Warsztaty poprowadziła Anna Warzecha w stroju huculskim z lat 30. XX wieku. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z warsztatów.

http://www.kulturowygosciniec.region-rabka.pl/festiwal2.html

Poprawiony: środa, 27 kwietnia 2011 21:32
 


Strona 4 z 5