Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Relacje festiwalowe
Relacje festiwalowe

Wykład "Krzyże i krzyżyki z Huculszczyzny"

Email Drukuj PDF

4 maja 2011 r.w Sali Samurajów Muzeum Narodowego w Krakowie odbył się wykład dr Mirosława Piotra Kruka pt. "Krzyże i krzyżyki z Huculszczyzny". Jak powiedział Kustosz wystawy "Na Wysokiej Połoninie" Huculi wykazywali zamiłowanie do wyrobów z mosiądzu a także różnych technik zdobienia (m.in. inkrustacja) i form dekoracji. Z tego materiału wykonywano m.in.  pierścienie, naszyjniki (zgardy), laski, topory, fajki oraz krzyżyki. Huculi wykonywali krzyżyki techniką odlewu (w dialekcie huculskim sypati) a następnie takie formy zdobiono (pysano). To zamiłowanie mogło brac się z kontaktów Hucułów ze sztuką Mołdawii skąd mogły płynąć inspiracje wzorami a także samą techniką obróbki mosiądzu która mogli przejąć od Turków. Hucułów wyróżnia wielka rozmaitość form krzyżyków mosiężnych które łączono w formy rozbudowanych naszyjników z kilkoma rzędami krzyży.

images/relacje/118.jpgimages/relacje/117.jpgimages/relacje/116.jpgimages/relacje/115.jpg

Poprawiony: wtorek, 14 czerwca 2011 09:10
 

Huculskie święto w Szamotułach

Email Drukuj PDF

Kolejny punkt festiwalu huculskiego odbył się w sercu Wielkopolski 13 maja 2011 r. w Szamotułach. Partnerzy festiwalu huculskiego Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz Stowarzyszenie Polska-Ukraina z Poznania zaingurowali tego dnia IV edycję Festiwalu Ukraińska Wiosna. Ponad 120 gości wypełniło  zabytkowe wnętrza spichlerza, gościem specjalnym była Posłanka Sejmu RP Pani Krystyna Łybacka, w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych ze starostą szamotulskim Pawłem Kowzanem oraz burmistrzem Szamotuł Włodzimierzem Kaczmarkiem. Spotkanie poprowadzili Przemysław Terlecki - wieloletni dziennikarz Polskiego Radia oraz Michał Kruszona - dyrektor Muzeum Górków w Szamotułach. W klimat spotkania wprowadził zebranych Tomasz Jendraszak, który czytał fragmenty książki Michała Kruszony "Huculszczyzna opowieść kabalistyczna".

Zebrani goście przy "sumnych"dźwiękach trembity uczcili pamięć przedwcześnie zmarłego konsula Ukrainy Pana Łukasza Horowskiego, który był bardzo zaangażowany w organizację festiwalu Ukraińska Wiosna.

Pani Anna Hraniuk reprezentująca głównego organizatora festiwalu Ukraińska Wiosna-Stowarzyszenie Polska-Ukraina uroczyście zaingurowała IV edycję festiwalu. W przemówieniu podkreśłiła zasługi zmarłego Pana Konsula, którego ideą życia było umacnianie współpracy i przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Jak powiedział prowadzący spotkanie Przemysław Terlecki stanowiliśmy dziś jedną polsko-ukraińsko-huculską rodzinę a cytując Vincenza dodał :"Na Czarnohorze nikt nie respektuje granic, ale o jednej granicy wiadomo na pewno, że drzewa nie rosną do nieba i że człowiek przenigdy nie podbije świata a Huculi przekazują sobie tak: stój człowiecze świata nie przebedziesz". Podkreślając swoje kresowe korzenie dodał: Ten fragment Karpat nad Prutem i Czeremoszem to taki niesamowity obszar, w którym  każdy niezależnie od tego czy był Polakiem, Ukraińcem, Żydem  Ormianinem, czuł się jak w swojej Ojczyźnie.

Michał Kruszona opowiedział o wielkim odkryciu nienznanych dotąd zdjęć Huculszczyzny z lat 50. XX wieku, autorstwa Włodzimierza i Romana Puchalskich. Fotografie Huculszczyzny z roku 1955 pojawiły się nedawno na aukcji w Warszawie i dziś po raz pierwszy zostały pokazane publicznie w Muzeum Górków w Szamotułach. Na wystawie pokazano także ponad 100 fotografii Huculszczyzny sprzed 1939 roku, które są własnością Pana Michała Kruszony.

Następnie prelekcję dotyczącą muzyki Huculszczyzny wygłosili Justyna i Piotr Kłapytowie, prezentując huculskie instrumenty pasterskie oraz opowiadając o wspólczesnej kulturze Huculszczyzny. Goście spotkania mogli posilić się pysznym barszczem ukraińskim i spróbować kwasu chlebowego ufundowanego przez firmę Obołon.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

http://tmwizw.republika.pl/ukrainskawiosna_2011.htm

images/relacje/109.jpgimages/relacje/110.jpgimages/relacje/111.jpgimages/relacje/112.jpgimages/relacje/113.jpgimages/relacje/114.jpg

Poprawiony: niedziela, 19 czerwca 2011 16:17
 

Obchody 20-lecia Towarzystwa Huculszczyzna we Lwowie

Email Drukuj PDF

7 maja 2011 r. miały miejsce uroczyste obchody 20-lecia Towarzystwa Huculszczyzna ze Lwowa, które zbiegły się w czasie z uroczystościami 755 lat miasta Lwowa. Z ulicy Szewczenki ruszył przed południem na rynek lwowski barwny pochód delegacji społecznych i kulturalnych, wśród których była także liczna delegacja Hucułów reprezentujących regionalne filie Towarzystwa Huculszczyzna. W tradycyjnych strojach, z towarzyszeniem kapel muzycznych, szły delegacje Hucułów z rejonów werchowyńskiego, rachowskiego, putilskiego, wyżnickiego, kosowskiego, nadwórniańskiego, jaremczańskiego. Zaplanowane w Parku Szewczenki występy muzyczne na polowej estradzie uniemożliwiła deszczowa pogoda, dlatego dalsze uroczystości odbyły się w sali Narodowego Uniwersytetu Leśnotechnicznego we Lwowie.

Obchody rozpoczęły dźwieki zakarpackich trembit. Licznych zebranych gości przywitał gospodarz wieczoru, przewodniczący lwowskiego Towarzystwa Huculszczyzna – Wasyl Korżuk oraz przewodniczący Wseukrainskeho obiednaneho Towarystwa Huculszczyna – Dmytro Watamaniuk, który powiedział: Szanowna Huculska Rodzino. 20 lat to taki dobry młodzieńczy wiek, który osiągnęło Towarzystwo Hucułów we Lwowie. W tym mieście zebrał się kwiat działaczy tej organizacji, naukowców i organizatorów, którzy współtworzą konferencje naukowe w ramach międzynarodowych festiwali huculskich. Efektem tych prac są projekty parków narodowych w Karpatach: Parku Huculszczyzny w Kosowie, Wyżnickiego Parku Narodowego oraz nowych obszarów chronionych Czeremoskiego Parku Narodowego na Bukowinie i Werchowyńskiego na Podkarpaciu. Dużą rolę w popularyzacji Huculszczyzny odegrało wydanie 6-tomowej monografii "Historia Huculszczyzny" pod redakcją M. Domaszewskiego i N. Bybliuka oraz czasopisma "Grażda" i "Grehit".

Przewodniczący odznaczył medalem Zasłużonego Hucuła UkrainyWasyla Korżuka, odznaczenia Towarzystwa Huculszczyzna odebrali także: przewodniczący regionalnego związku badaczy Huculszczyzny – Nestor Bybliuk, Mychajło Hnatiuk oraz pośmiertnie odznaczono Dmytro Henyka. Władze lwowskie Towarzystwa przyznały odznaczenia  Hucuła i hucułki roku dla Jarosławy Kałyniuk oraz Stefana Ponciuka. Osobne odznaczenie – Patrioty Huculszczyzny – dla osób zasłużonych w promowaniu kultury regionu wręczono m.in. dyrektorowi Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK – Jerzemu Kapłonowi.

W komentarzu do przyznanej nagrody przewodniczący lwowskiej filii Towarzystwa Wasyl Korżuk powiedział:  Bardzo się cieszę, że możemy odznaczyć osobę kochającą Huculszczyznę, dzięki którego finansowemu wsparciu odbywa się w Polsce Międzynarodowe Święto Huculszczyzny. Organizatorzy w Polsce dołożyli wielkich starań dla pokazaniu piękna Huculszczyzny. Takich ludzi powinniśmy szanować, dziękować i kłaniać się, że promują huculską kulturę poza granicami naszego kraju.

Jerzy Kapłon dziękując za przyznaną nagrodę powiedział: Z prawdziwym wzruszeniem odbieram to wyróżnienie jako uznanie nie tylko dla mojej pracy, ale dla pracy wielu Polaków. Huculszczyzna i dumny naród huculski ma w Polsce wielu przyjaciół, którzy wiele pracy wkładają w to, aby zachować to co piękne na Huculszczyźnie. Wiemy bowiem o tym, że nie można badać  historii Karpat bez zagłębienia się w historię Huculszczyzny. W tym czasie w Muzeum Narodowym w Krakowie odbywa się wspaniała wystawa sztuki huculskiej, ciesząca się ogromnym powodzeniem. Muzeum Narodowe wydało również album, który chciałem ofiarować na ręce pana przewodniczącego Towarzystwa Huculszczyzna na pamiątkę naszego dzisiejszego spotkania.

Po oficjalnej części odbyły się występy artystyczne zespołu tanecznego Wipcze, który zaprezentował żarty huculskie, tańce reszeto i hucułka. Wystąpiły także grupy Pidhiria, chór męski z Ispasa oraz liczne grupy śpiewaczo-recytatorskie. Po występach organizatorzy zaprosili wszystkich na wystawną wieczerzę, na której wygłaszano liczne przemówienia, śpiewano i bawiono się jeszcze do późnej nocy.

images/relacje/091.jpgimages/relacje/092.jpgimages/relacje/093.jpgimages/relacje/094.jpgimages/relacje/095.jpgimages/relacje/096.jpgimages/relacje/097.jpgimages/relacje/098.jpgimages/relacje/099.jpgimages/relacje/100.jpgimages/relacje/101.jpgimages/relacje/102.jpg

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 08:20
 

Pochód koni huculskich ulicami Warszawy

Email Drukuj PDF

W dniu 7 maja 2011 r odbyło się wydarzenie festiwalowe "Hucuły w stolicy" realizowane w trakcie Polskich Spotkań Europejskich, a właściwie ich kulminacji, czyli Parady Schumana. Traktem Królewskim w Warszawie przedefilowały przy akompaniamencie zespołu "Buteleczka Wina" konie huculskie ze stadnin 'Huculski Raj" i Zagrody Huculskiej "Ślepowrony".

Dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uczestnicy wydarzenia mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego. Jest to niewątpliwie wydarzenie historyczne, gdyż przy braku jakichkolwiek dowodów świadczących inaczej, można stwierdzić, iż konie huculskie po raz pierwszy znalazły się w miejscu tak znaczącym dla historii Polski. Parada spotkała się z wielkim zaintersowaniem i aplauzem społeczności, a uwieczniła ją fotograficznie Katarzyna Kwiecińska-Olszewska, sympatyczka a przede wszystkim znawczyni koni huculskich.

Małgorzata Zembrzuska-Witczak

images/relacje/103.jpgimages/relacje/104.jpgimages/relacje/105.jpgimages/relacje/106.jpgimages/relacje/107.jpgimages/relacje/108.jpg

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z tego wyjątkowego wydarzenia również na innych portalach (fotografie autorstwa Pauliny Peckiel):

http://peckiel.pl/huculy/warszawa-7-maja-2011/

http://www.huculskiraj.pl/parada_2011.php

Poprawiony: wtorek, 17 maja 2011 08:07
 

Międzynarodowa Konferencja "Huculszczyzna z otchłani wieków" we Lwowie

Email Drukuj PDF

6 maja 2011 r. w sali Narodowego Uniwersytetu Leśnotechnicznego we Lwowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Huculszczyzna z otchłani wieków" (Huculszczyna w homoni wikiw). Organizatorem Konferencji było Suspilno-Kulturne Towarystwo Huculszczyna ze Lwowa, w  skład komitetu organizacyjnego weszli: prof. Petro Siredżuk, prof. Nestor Bybliuk oraz przewodniczący Towarzystwa Huculszczyzna we Lwowie, Wasyl Korżuk. Pokłosiem konferencji było wydawnictwo "Huculszczyna w homoni wikiw" zawierające teksty 28 referatów (więcej o publikacji w zakładce polecane publikacje). Konferencja została zorganizowana w szczególnym roku jubileuszowym – 20-lecia Towarzystwa Huculszczyzna we Lwowie oraz 755-lecia Lwowa.

Podczas konferencji wygłoszono 10 referatów:

Staropolskie relacje geograficzne o Huculszczyźnie w XVIII wieku przedstawiła Małgorzata Ewa Kowalczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Marija Ławruk z Uniwersytetu im. I. Franki we Lwowie przedstawiła problemy wynikające z kierunków współczesnego zagospodarowania połonin w Karpatach Wschodnich.

Anna Haratyk z Uniwersytetu Wrocławskiego porównała życie pasterskie na huculskich i tatrzańskich halach w XIX i początkach XX wieku.

Justyna Cząstka-Kłapyta przedstawiła referat dotyczący źródeł i mechanizmów przekazu tradycji w obrzędzie kolędowania męskich grup kolędniczych na Huculszczyźnie.

Prof. Mychajło Hnatiuk z lwowskiego Uniwersytetu im I. Franka oraz Mykoła Dziurak z Krzyworówni przedstawili związki Iwana Franki z Huculszczyzną.

Andrij Korolko z Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwśku opowiadał o materiałach historycznych zawartych w dziele "Pokucie" Augusta Bielowskiego.

Literacki obraz rębaczy w powieści A. Kruszelnickiego  przypomniał Wasyl Czopowśkyj.

Z kolei Ołeksandra Czaplij z lwowskiej Akademii Sztuk pokazała przykłady i rozwój rzemiosła ceramicznych instrumentów z regionu kosowskiego.

Ostatni referat o kulturze duchowej świąt wielkanocnych na Huculszczyźnie wygłosił Wołodymyr Hawadzyn z Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwśku.

Po konferencji organizatorzy konferencji zaprosili wszystkich uczestników na obiad, podczas którego była możliwość zacieśnienia kontaktów.

images/relacje/083.jpgimages/relacje/084.jpgimages/relacje/085.jpgimages/relacje/086.jpgimages/relacje/087.jpgimages/relacje/088.jpgimages/relacje/089.jpgimages/relacje/090.jpg

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 08:23
 


Strona 3 z 5